Szigorú megtorlás jöhet Ukrajnával szemben – nem is akárkitől
Kijev január 1-jén tette meg a lépést, hogy megszakítsa az Oroszország Ukrajna elleni háborújának finanszírozását segítő bevételeket.
A szlovák miniszterelnök előbb kiírta a Facebookra, hogy nem tolerálja a magyar feliratokat a közlekedési táblákon, majd eltávolította a bejegyzését. A Kétnyelvű Dél-Szlovákiáért mozgalom tiltakozik.
Hétfőre virradóra magyar településneveket helyeztek el Pozsony és Somorja irányát és távolságát jelző csallóközi táblán. A Kétnyelvű Dél-Szlovákia Facebook-oldalon százezren látták a táblák fotóit.
„Ma az alábbi képpel kaptam üzenetet egy sofőrtől. Azonnal a tábla helyrehozatalát kértem a közlekedési minisztertől. Nem fogok hasonló dolgokat tolerálni, nem engedem, hogy így sértsenek törvényt és hogy valaki így próbáljon provokálni minket” – írta ki Facebook-oldalára Peter Pellegrini szlovák miniszterelnök csütörtök délután.
Nem sokkal később a posztot eltávolította.
A magyar feliratok elhelyezésének egyébként törvényi akadálya nincsen, csupán politikai akarat kellene hozzá.
A Kétnyelvű Dél-Szlovákia mozgalom Pellegrini mondataira reagálva azt posztolta, hogy „Ebben a helyzetben arra kérünk mindenkit hogy egy lájkkal és megosztással tiltakozzon a kirekesztés ellen. Üzenjük Pellegrininek: “Miniszterelnök úr, jogunk van a kétnyelvű táblákhoz, jogunk van a tisztelethez és igen, jogunk van az anyanyelvünkhöz!”
Hozzáteszik: „A miniszterelnök úr szerint nem probléma, hogy a parlamentet egy csaló vezeti. A miniszterelnök úr szerint nem probléma, hogy a kormányának maffiakapcsolatai vannak. A miniszterelnök úr szerint Szlovákiában csak és kizárólag a magyar nyelv jelent problémát. Hol van ilyenkor a »magyarellenességet a kormányban megszüntető« Híd és Bugár Béla?”
Kovács Balázs, a KDSZ vezető aktivistája szerint a földrajzi nevek kisebbségi nyelven történő feltüntetését Szlovákia nemzetközi egyezményekben vállalta. Az aktivisták ennek akarnak már évek óta érvényt szerezni.
Kovács a Mandinernek elmondta: a többnyelvű közlekedési táblák még a nemzeti kisebbségekkel kimondottan barátságtalan Romániában is bevettnek számítanak, ehhez képest Szlovákiában a miniszterelnök személyesen rendelkezik az eltüntetésükről. Történik mindez akkor, amikor újra helységnévtáblák magyar feliratait rongálják meg, ami ellen az állam képviselői nem tiltakoznak. „Ez a szelektív hozzáállás elfogadhatatlan” – jelentette ki Kovács Balázs a Mandinernek.